Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Bir sayı grubunun ortalama değerini hesaplama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Bir sayı grubunun ortalama değerini hesaplama

Farklı çalışanların görevlerini tamamlamak için ortalama gün sayısını bulmak istediğinizi diyelim. 10 yıllık bir zaman aralığı içinde belirli bir günün ortalama sıcaklığını hesaplamak da istiyor da olabilir. Bir sayı grubunun ortalamasını hesaplamanın çeşitli yolları vardır.

ORTALAMA işlevi, bir sayı grubunun merkezinin istatistiksel dağılımdaki konumu olan merkezi eğilimi ölçer. Merkezi eğilimin en yaygın üç ölçüsü şunlardır:

  • Ortalama    Bu aritmetik ortalamadır ve bir grup sayı eklanarak ve sonra bu sayıların sayısına bölünerek hesaplanır. Örneğin, toplamı 30 olan 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayıları 6’ya bölündüğünde 5 elde edilir.
  • Orta değer     Bir sayı grubunun orta sayısıdır. Sayıların yarısı orta değerden büyük, yarısı da orta değerden küçük değerlere sahiptir. Örneğin, 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayılarının orta değeri 4 olur.
  • Mod    Bir sayı grubunda en sık ortaya çıkan sayıdır. Örneğin, 2, 3, 3, 5, 7 ve 10 sayılarının modu 3 olur.

Bir grup sayının simetrik dağılımı için bu üç merkezi eğilimin tümü de aynıdır. Bir sayı grubunun çarpık dağılımında, bunlar farklı olabilir.

Bitişik bir satır veya sütundaki sayıların ortalamasını hesaplama

Aşağıdakileri yapın:

  1. Ortalamasını bulmak istediğiniz sayıların altındaki veya sağdan bir hücreye tıklayın.
  2. Giriş sekmesinin Düzenleme grubunda Otomatik Olarak Tamamla’nın yanındaki oka  , Ortalama’ya tıklayın ve sonra da Enter tuşuna basın.

Bitişik satır veya sütunda olmayan sayıların ortalamasını hesaplama

Bu görevi yapmak için ORTALAMA işlevini kullanın. Aşağıdaki tabloyu boş bir çalışma sayfasına kopyalayın.

FormülAçıklama (Sonuç)
=ORTALAMA(A2:A7)Yukarıdaki listede yer alan tüm sayıların ortalamasını verir (9,5)
=ORTALAMA(A2:A4,A7)Listenin ilk üç ve son numarasının ortalamasını alıyor (7,5)
=EĞER ORTALAMA(A2:A7, “<>0”)A6 hücresi (11,4) gibi sıfır içerenler dışında, listede sayıların ortalamasını verir

Ağırlıklı ortalama hesaplama

Bu görevi yapmak için TOPLA.TOPLA.TOPLA işlevlerini kullanın. vBu örnek, üç satın almada bir birim için ödenen ortalama fiyatı hesaplar; burada her satın alma, birim başına farklı bir fiyatla farklı bir birim sayısı içindir.

Aşağıdaki tabloyu boş bir çalışma sayfasına kopyalayın.

1234ABBirim başına fiyatBirim sayısı205002575035200FormülAçıklama (Sonuç)=TOPLA.TOPLA.TOPLA(A2:A4,B2:B4)/TOPLA(B2:B4)Üç siparişin toplam maliyetini, sipariş edilen toplam birim sayısına böler (24,66)

Sıfır değerlerini yoksayarak sayıların ortalamasını hesaplama

Bu görevi yapmak için ORTALAMA ve EĞERişlevlerini kullanın. Aşağıdaki tabloyu kopyalayın ve bu örneği boş bir çalışma sayfasına kopyalarsanız anlamanın daha kolay olacağını unutmayın.

FormülAçıklama (Sonuç)
=EĞER ORTALAMA(A2:A7, “<>0”)A6 hücresi (11,4) gibi sıfır içerenler dışında, listede sayıların ortalamasını verir

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğuuzmanlarına sorabilir veya Yanıt topluluğu içinden destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap