Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Bitcoin Cüzdan – Yardım Destek
Bitcoin Kripto Para

Bitcoin Cüzdan

Bitcoin cüzdanı, sahip olduğunuz Bitcoin değerini depolayan bir cüzdan değildir. Sahip olduğunuz Bitcoin değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlardır. Bitcoin cüzdanları, Bitcoin bakiyenizi görebileceğiniz ve Bitcoinlerinizi Blockchain (blok zincir) sistemi ile diğer Bitcoin cüzdanlarına transfer edebilmenizi sağlamaktadır. Her Bitcoin cüzdanının bir adresi bulunmaktadır, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Bitcoin cüzdanınızın başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Bitcoin göndermelerini sağlayan Genel Anahtar (public key) Bitcoin cüzdanının adresidir. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza Bitcoin yatırabilirsiniz. Sahip olduğunuz Bitcoin cüzdanından başka bir Bitcoin cüzdanına Bitcoin gönderme işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmanız gerekmektedir. Bitcoin cüzdanı ile, Bitcoin teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olabilirsiniz. Bitcoin cüzdanı ile, bakiyenizde Bitcoin miktarını reel para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştüremezsiniz. Bitcoin bakiyenizi reel para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştürmek için Bitlo gibi değişim borsalarını kullanmanız gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları 3 şekilde bulunmaktadır.

Masaüstü

Paper (kağıt cüzdan)

Web (online)

Masaüstü Bitcoin cüzdanları:

Bilgisayaranıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan programlarıdır. Bitcoin cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlıdır. İnternete bağlı bir Bitcoin cüzdanı olduğu için, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere açıktır. Aktif Bitcoin transferi yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdandır.

Paper (Kağıt Cüzdan)

Paper (kağıt cüzdan) cüzdanlar Bitcoin cüzdanlarınızın Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodunuzun yazılı olduğu kağıtlardır. Paper Bitcoin cüzdanlarında genel olarak Bitcoin adresi bilgileriniz QR kod şeklinde gösterilmektedir. İnternet bağlantısı olmayan bir Bitcoin cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdandır. Özel dizayn Paper Bitcoin cüzdanı oluşturabileceğiniz gibi Bitcoin cüzdan bilgilerinizi çıktı şeklinde kendiniz de oluşturabilirsiniz. Fiziksel bir Bitcoin cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin üzerinde yazılı olmasından dolayı, cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda bütün Bitcoin bakiyenizi kaybedebilirsiniz.

Web (Online) Bitcoin Cüzdanı:

Web Bitcoin Cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sahip olduğunuz Bitcoin bakiyelerinin korunduğu cüzdan şeklidir. Web Bitcoin cüzdanı hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bitlo gibi değişim borsalarında sahip olabileceğiniz Bitcoin cüzdanlarıdır. Web Bitcoin cüzdanlarının en büyük avantajı internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilir ve işlem yapabilirsiniz.

Bitlo’ya üye olduğunuz anda size özel bir Bitcoin cüzdanı oluşturulmaktadır. Bu Bitcoin cüzdanınız ile, başka Bitcoin cüzdanlarından kendi Bitcoin cüzdanınıza Bitcoin yatırabilir ve başka Bitcoin cüzdanlarına Bitcoin çekebilirlisiniz. Bitlo hesabınıza internet bağlantınızın olduğu her yerden giriş yapabilir ve Bitcoin cüzdan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bitlo hesabınızda bulunan Bitcoin cüzdanınızda bulunan Bitcoin bakiyeniz önemli bir kısmı soğuk cüzdanlarda muhafaza edilmektedir. Soğuk cüzdan internet bağlantısı olmayan özel güvenlikli cüzdanlardır. Bitcoin bakiyenizi saklamak için kullanabilir ve istediğiniz zaman Bitlo içerisinde alış ve satış işlemi yapabilirsiniz. Bitlo sitesinden almış olduğunuz cüzdan hizmeti için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap