menu
Cayma hakkı nedir?
210
okunma
Cayma hakkı nedir?

Cayma hakkı nedir?

Cayma hakkı, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’e göre internet ortamında yapılan satışlarda tüketicinin 14 gün içinde sözleşmeden cayma ve ödediği bedelin tamamını herhangi bir kesinti olmadan iadesini talep etme hakkıdır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereğince, ürünün teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ve iade kargo ücreti ödemeden ürünü iade edebilirsiniz.  

Cayma Hakkı kapsamında olmayan ürünler nelerdir? 

User-added imageUser-added imageUser-added imageUser-added image
Cayma hakkı kapsamında, 14 gün içinde iade edilemeyen ürünler aşağıdaki gibidir: 

• İsteğiniz ile size özel olarak üretilen veya üzerinden değişiklik ya da ilave yapılarak size özel hale getirilen ürünler.

• Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler.

• Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

• Tarafınızdan açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.). Basılı ürünler (Kitap, dergi vb.). Yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri.

• Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler.

• Online teslimat ile gönderimi sağlanan servis ve hizmet ürünleri, online oyunlar.
 

İade süre kaç gündür? 

User-added imageUser-added imageUser-added imageUser-added imageUser-added image

Satın aldığınız ürün size kargolandıktan sonra  Hesabım/Aldıklarım sayfanızdan 3 iş günü (Ek 24 saat) içinde iade talebi oluşturmalısınız.

İade talebi oluşturduktan sonra ürünü iade etmeniz için 72 saat (Ek 24 saat) süreniz vardır. Bu süre içerisinde ürünü iade etmemeniz durumunda ürün bedeli GittiGidiyor tarafından satıcıya aktarılır. 

Ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile teslimat tarihinden itibaren 14 gün içerisinde ürünü cayma hakkınızı kullanarak sebep göstermeden ve iade kargo ücreti ödemeden iade edebilirsiniz. 

İade kargo ücreti kime aittir?    
 

Ürün iadelerinde kargo ücreti satıcılara aittir. Satın aldığınız bir ürünü iade kargo ücreti ödemeden 14 gün içinde iade edebilirsiniz. 
 

Üye olmadan alışveriş yapmak

Üye olmadan alışveriş yaptıysanız siparişlerinizin son durumunu takip etmek veya iade talebi oluşturmak için öncelikle üyelik kaydınızı tamamlamalısınız.

Sipariş verdikten sonra e-posta adresinize alışveriş detaylarını içeren bir bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu e-postadaki "Üyelik Kaydımı Tamamla" butonu ile üyelik kaydınızı tamamlayın. Daha sonra Hesabım sayfanızdan iade talebi oluşturabilir veya siparişinizin son durumunu kontrol edebilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra GittiGidiyor'dan bilgilendirme e-postası almadıysanız, şifremi unuttum sayfasında e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna basın. E-posta adresinize üyelik kaydınızı tamamlayabileceğiniz bir link gönderilecektir.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://dipnotlar.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları