Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Excel Çok hücreli ve tek hücreli diziler – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Çok hücreli ve tek hücreli diziler

Bu alıştırmada bir dizi satış rakamını hesaplamak için çok hücreli ve tek hücreli dizi formüllerini nasıl kullanacağınız gösterilir. İlk grup adımlarda çok hücreli bir formül kullanılarak alt toplamlar kümesi hesaplanır. İkinci grupta ise tek hücreli bir formül kullanılarak genel toplam hesaplanır.

 • Çok hücreli dizi formülüH10 = F10 hücresinde çok hücreli dizi işlevi birim fiyata göre satılan araba sayısını hesaplamak için
 • Burada, G10 hücresinde = F10: f19 *: G19 girerek her satışçının toplam kupın ve sedan satışları hesaplanıyor.ENTERtuşuna bastığınızda, sonuçların H10: H19 hücrelerine taşma olduğunu görürsünüz. Taşma aralığındaki herhangi bir hücreyi seçtiğinizde, taşma aralığının bir kenarlıkla vurgulandığına dikkat edin. H10: H19 hücrelerindeki formüllerin gri renkte olduğunu fark edebilirsiniz. Yalnızca başvuru için orada olduğu gibi, formülü ayarlamak istiyorsanız, ana formülün yer aldığı H10 hücresini seçmeniz gerekir.
 • Tek hücreli dizi formülüBir genel toplamı hesaplamak için tek hücreli dizi formülü = topla (F10: F19 * G10: G19)Örnek çalışma kitabının H20 yazmak hücresinde, kopyalayıp yapıştırın = topla (F10: F19 * G10: G19)ve ENTERtuşuna basın.Bu durumda, Excel dizideki değerleri (F10-G19 hücre aralığı) çarpar ve toplamları birbirine eklemek için Topla işlevini kullanır. Sonuç, 159.000 TL toplam satış tutarıdır.Bu örnek, bu tür bir formülün ne kadar güçlü olabileceğini göstermektedir. Örneğin, 1.000 satır veriniz olduğunu varsayın. Formülü aşağı doğru 1.000 satır sürüklemek yerine, tek bir hücrede dizi formülü oluşturarak, bu verilerin bir bölümünün veya tümünün toplamını alabilirsiniz. Ayrıca, H20 yazmak hücresindeki tek hücreli formülün, çok hücreli formülden (H10-H19 hücreleri) tamamen bağımsız olduğuna dikkat edin. Dizi formüllerini kullanmanın bir diğer avantajı da budur: Esneklik. H20 yazmak ‘daki formülü etkilemeden, H sütunundaki diğer formülleri değiştirebilirsiniz. Bu, sonuçlarının doğruluğunu doğrulamaya yardımcı olduğundan, benzer şekilde bağımsız toplamlar yapmak iyi olabilir.
 • Dinamik dizi formüllerinde bu avantajları da sunmaktadır:
  • Tutarlılık    H10 aşağı doğru hücreleri tıklatırsanız aynı formülü görürsünüz. Bu tutarlılık daha doğru sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir.
  • Güvenlik    Çok hücreli bir dizi formülünün bir bileşeninin üzerine yazamazsınız. Örneğin, H11 hücresini tıklatın ve DELETE tuşuna basın. Excel dizinin çıkışını değiştirmeyecektir. Değiştirmek için, dizide veya H10 hücresinde sol üst hücreyi seçmeniz gerekir.
  • Daha küçük dosya boyutları    Birçok ara formül yerine genellikle tek bir dizi formülü kullanabilirsiniz. Örneğin, araba satışları örneği E sütunundaki sonuçları hesaplamak için tek bir dizi formülü kullanır. = F10 * G10, F11 * G11, F12 * G12 gibi standart formüller kullandıysanız, aynı sonuçları hesaplamak için 11 farklı formül kullandınız. Bu büyük bir işlem değil, ancak toplam binlerce satır istiyorsanız ne yapmalıyım? Böylece, büyük bir fark yapabilirsiniz.
  • Verimlilik    Dizi işlevleri karmaşık formüller oluşturmak için etkili bir yol olabilir. = Topla (F10: F19 * G10: G19) dizi formülü şöyle aynıdır: = topla (F10 * G10, F11 * G11, F12 * G12, F13 * G13, F14 * G14, F15 * G15, F16 * G16, F17 * G17, F18 * G18, F19 * G19).
  • Kalıncaya    Dinamik dizi formülleri otomatik olarak çıktı aralığına taşıacaktır. Kaynak verileriniz bir Excel tablosunda yer alıyorsa, siz verileri eklerken veya kaldırırken dinamik dizi formülleriniz otomatik olarak yeniden boyutlandırılır.
  • #SPILL! hatalar   #SPILL! hatası tanıtılan dinamik diziler, bir nedenle, hedeflenen taşma aralığının engellendiğini belirtir. Blockage ‘i çözümlediğinizde, formül otomatik olarak taşma olur.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap