Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Değerleri koşullara dayalı olarak toplama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Değerleri koşullara dayalı olarak toplama

Değerleri koşullara dayalı olarak toplamanız gerekebilir.

Belirli koşullara göre hesaplamak için diziler kullanabilirsiniz. = TOPLA (Eğer (satış>0, satış)), Satışlar adındaki bir aralıkta 0 ' dan büyük tüm değerleri toplar.

Örneğin, bu dizi formülü, yukarıdaki örnekteki E9: E24 hücrelerini temsil eden Satışlar adlı aralıktaki pozitif tamsayıları toplar:

=TOPLA(EĞER(Satış>0,Satış))

Eğer işlevi pozitif değerler dizisi oluşturur. 0+0=0 olduğundan TOPLA işlevi temelde yanlış değerleri yoksayar. Bu formülde kullandığınız hücre aralığı herhangi bir sayıda satır ve sütundan oluşabilir.

Birden çok koşula uyan değerlerin de toplamını hesaplayabilirsiniz. Örneğin, bu dizi formülü 0 ‘ dan büyük ve 2500 ‘ den küçük değerleri hesaplar:

= TOPLA ((satış>0) * (satış<2500) * (satış))

Aralık bir veya birden çok sayısal olmayan hücre içeriyorsa bu formülün hata döndüreceğini aklınızda bulundurun.

YADA koşulunun bir türünü kullanan dizi formülleri de oluşturabilirsiniz. Örneğin, 0 ‘ dan büyük veya 2500 ‘ den küçük değerleri toplayabilirsiniz:

= TOPLA (Eğer ((satış>0) + (satış<2500), satış))

VE ve YADA işlevleri tek bir sonuç, DOĞRU veya YANLIŞ sonucunu döndürdüğünden ve dizi işlevleri için sonuç dizisi gerektiğinden, bu işlevleri dizi formüllerinde doğrudan kullanamazsınız. Önceki örnekte gösterilen mantığı kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Başka bir deyişle, OR veya AND koşulunu karşılayan değerleri toplama veya çarpma gibi matematik işlemleri gerçekleştirirsiniz.

Bu örnek, bir aralıktaki değerlerin ortalamasını hesaplamanız gerektiğinde bu aralıktan sıfırları nasıl kaldıracağınızı gösterir. Formülde Satış adlı veri aralığı kullanılır:

=ORTALAMA(EĞER(Satış<>0,Satış))

EĞER işlevi 0’a eşit olmayan değerlerin dizisini oluşturur ve bu değerleri ORTALAMA işlevine geçirir.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap