Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Dizi sabiti söz dizimi – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Dizi sabiti söz dizimi

Daha büyük bir formülün parçası olarak dizi sabitlerini kullanan bir örnek aşağıda verilmiştir. Örnek çalışma kitabında, formül çalışma sayfasında Sabitte veya yeni bir çalışma sayfası oluşturun.

D9 hücresinde = Sequence (1, 5, 3, 1), ancak A9: H9 arasında hücrelerine 3, 4, 5, 6 ve 7 girebilirsiniz. Bu belirli numara seçimindeki özel hiçbir şey yok, farklıma için 1-5 dışında bir şeyler seçiyoruz.

E11 hücresine = topla (D9: H9 arasında * Sequence (1, 5))veya = topla (D9: H9 arasında * {1, 2, 3, 4, 5})girin. Formüller 85 döndürür.

Formüllerde dizi sabitleri kullanma. Bu örnekte, = topla (D9: H (* SEQUENCE (1, 5)).

Dizi işlevi {1, 2, 3, 4, 5} dizi sabitinin eşdeğerini oluşturur. Excel öncelikle parantez içinde yer alan ifadelerde işlemler gerçekleştirdiğinden, yürütmeye gelen sonraki iki öğe D9: H9 arasında ve çarpma işlecinin (*) hücre değerleridir. Bu noktada, formül depolanan dizideki değerleri sabitte bunlara karşılık gelen değerlerle çarpar. Bunun eşdeğeri şöyledir:

= Topla (D9 * 1, E9 * 2, F9 * 3, G9 * 4, H9 arasında * 5)veya = topla (3 * 1, 4 * 2, 5 * 3, 6 * 4, 7 * 5)

Son olarak, topla işlevi değerleri toplar ve 85 değerini döndürür.

Depolanan diziyi kullanmaktan kaçınmak ve işlemi tamamen bellekte tutmak için, bunu başka bir dizi sabiti ile değiştirebilirsiniz:

= Topla (dizi (1, 5, 3, 1) * dizi (1,2))veya = topla ({3, 4, 5, 6, 7} * {1, 2, 3, 4, 5})

Dizi sabitlerinde kullanabileceğiniz öğeler

  • Dizi sabitleri sayı, metin, mantıksal değerler (doğru ve yanlış gibi) ve #N/agibi hata değerleri içerebilir. Sayıları, ondalık ve bilimsel biçimlerde kullanabilirsiniz. Metin eklerseniz, bunu tırnak işaretleriyle (“metin”) çevreetmeniz gerekir.
  • Dizi sabitleri başka diziler, formüller veya işlevler içeremez. Başka bir deyişle, yalnızca virgül veya noktalı virgülle ayrılmış metin ve sayılar içerebilirler. {1,2,A1:D4} veya {1,2,TOPLA(Q2:Z8)} gibi bir formül girerseniz Excel uyarı iletisi görüntüler. Ayrıca, sayısal değerlerde yüzde işaretleri, dolar işaretleri, virgüller veya parantezler bulunamaz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap