Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Excel Dizi sabitlerini adlandırma – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Dizi sabitlerini adlandırma

Dizi sabitlerini kullanmanın en iyi yollarından biri. Adlandırılmış sabitler çok daha kolay kullanılabildiği gibi, bunlar dizi formüllerinizin karmaşıklığının bir bölümünü de diğer kullanıcılardan gizleyebilir. Dizi sabitini adlandırmak ve formülün içinde kullanmak için aşağıdakileri yapın:

Ad tanımlatanımlı adlar > formüllere gidin. Ad kutusuna Çeyrek1 yazın. Başvuru yeri kutusuna şu sabiti girin (küme ayraçlarını el ile eklemeyi unutmayın):

={“Ocak”,”Şubat”,”Mart”}

İletişim kutusu şöyle görünmelidir:

Formüllerden adlandırılmış bir dizi sabiti > tanımlı adlar > ad Yöneticisi > yeni

Tamam‘ı tıklatın, sonra üç boş hücre içeren herhangi bir satırı seçin ve = Çeyrek1yazın.

Aşağıdaki sonuç görüntülenir:

Çeyrek1 gibi bir formülde adlandırılmış bir dizi sabiti kullanın; burada Çeyrek1 = {"Ocak", "Şubat", "Mart"}

Sonuçların yatay yerine dikey olarakKaydırılağiistiyorsanız = devrik (Çeyrek1)kullanabilirsiniz.

Finansal bir ekstreyi oluştururken kullandığınız şekilde 12 aylık bir liste görüntülemek istiyorsanız, geçerli yıl dışında bir sıra işlevi oluşturabilirsiniz. Bu işlev hakkında nete, yalnızca ayın görüntülenmesine rağmen, başka hesaplamalarda kullanabileceğiniz geçerli bir tarih vardır. Bu örnekleri, adlandırılmış dizi sabitinde ve örnek çalışma kitabındaki Hızlı örnek veri kümesi çalışma sayfalarında bulabilirsiniz.

= METNEÇEVIR (DATE (YEAR (Bugün ()), dızı (1, 12), 1), “aaa”)

12 ayın dinamik listesini oluşturmak için metın, TARIH, yıl, bugün ve sıralı işlevlerinin birleşimini kullanın

Bu, geçerli yılı temel alan bir tarih oluşturmak için Tarih işlevini KULLANıR, dizi 1 ila 12 arasında bir dizi sabiti oluşturur ve ardından METNEÇEVİR işlevi görüntü biçimini “aaa” (Ocak, Şub, Mar vb.) olarak dönüştürür. Ocak gibi tam ay adını görüntülemek isterseniz “aaaa” ifadesini kullanırsınız.

Bir adlandırılmış sabiti dizi formülü olarak kullandığınızda, eşittir işaretini yalnızca Çeyrek1 değil, = Çeyrek1 olarak girmeyi unutmayın. Girmezseniz, Excel diziyi bir metin dizesi olarak yorumlar ve formülünüz beklendiği şekilde çalışmaz. Son olarak, işlev, metin ve sayı birleşimlerini kullanabileceğiniz unutmayın. Bu tümün nasıl elde etmek istediğinize bağlıdır.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap