Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Formüllerde adları tanımlama ve kullanma – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Formüllerde adları tanımlama ve kullanma

Adların kullanılması formüllerinizin çok daha kolay anlaşılmasını sağlar ve bakımlarını da kolaylaştırır. Hücre aralığı, işlev, sabit veya tablo için ad tanımlayabilirsiniz. Çalışma kitabında adları kullanma alışkanlığı edindiğinizde, bu adları kolayca güncelleştirebilir, denetleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Bir hücreyi adlandırma

 1. Bir hücre seçin.
 2. Ad Kutusuna, bir ad yazın.ad kutusu
 3. Enter tuşuna basın.

Seçili bir aralıktan ad tanımlama

 1. Adlandırmak istediğiniz aralığı, satır veya sütun etiketlerini de içerecek şekilde seçin.
 2. Formüller > Seçimden Oluştur’u seçin.
 3. Seçimden Ad Oluştur iletişim kutusunda Üst satırSol sütunAlt satır veya Sağ sütun onay kutusunu işaretleyerek, etiketleri içeren konumu belirtin.
 4. Tamam’ı seçin.Excel, belirlediğiniz aralıktaki etiketlere göre hücreleri adlandırır.

Formüllerde ad kullanma

 1. Bir hücre seçip formül girin.
 2. İmleci, bu formülde adı kullanmak istediğiniz yere getirin.
 3. Adın ilk harfi yazın ve görüntülenen listeden adı seçin.Bunun yerine Formüller > Formülde Kullan’ı seçip kullanmak istediğiniz adı da seçebilirsiniz.
 4. Enter tuşuna basın.

Ad Yöneticisi ile çalışma kitabınızdaki adları yönetme

 1. Şeritte, ad yöneticisitanımlı adlar > formüller ‘e gidin. Böylece, çalışma kitabında kullanılan tüm adları oluşturabilir, düzenleyebilir, silebilir ve bulabilirsiniz.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğu’ndaki uzmanlara sorabilir, Yanıt topluluğu’ndan destek alabilir ya da Excel için UserVoice platformuna yeni bir özellik veya iyileştirme önerisi sunabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap