Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Formülü taşıma veya kopyalama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Formülü taşıma veya kopyalama

Bir formülü taşıdığınızda veya kopyaladığınızda göreli bir hücre başvurusunun nasıl değişebileceğine dikkat etmeniz önemlidir.

 • Formülü taşıma:Bir formülü taşıdığınızda, kullandığınız hücre başvurusunun türü ne olursa olsun, formüldeki hücre başvuruları değişmez.
 • Formül kopyalama: Bir formülü kopyaladığınızda göreli hücre başvuruları değişecektir.

Formül taşıma

 1. Taşımak istediğiniz formülü içeren hücreyi seçin.
 2. Giriş sekmesinin Pano grubunda Kes‘i tıklatın.Ayrıca, seçili hücrenin kenarlığını yapıştırma alanının sol üst hücresine sürükleyerek de formülleri taşıyabilirsiniz. Bu, varolan verilerin yerini alacaktır.
 3. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Formülü ve tüm biçimlendirmeleri yapıştırmak içingiriş sekmesinin Pano grubu
  • Yalnızca formülü yapıştırmak içingiriş sekmesinin Pano grubunda Yapıştır‘a tıklayın, Özel Yapıştır‘a tıklayın ve sonra da formüller‘e tıklayın.

Formül kopyalama

 1. Kopyalamak istediğiniz formülü içeren hücreyi seçin.
 2. Giriş sekmesinin Pano grubunda Kopyala‘yı tıklatın.
 3. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Formülü ve tüm biçimlendirmeleri yapıştırmak için, giriş sekmesinin Pano grubunda Yapıştır‘a tıklayın.
  • Yalnızca formülü yapıştırmak için, giriş sekmesinin Pano grubunda yer alan Yapıştır‘ı, Özel Yapıştır‘ı ve sonra da formüller‘i tıklatın.
    Not: Yalnızca formül sonuçlarını yapıştırabilirsiniz. Giriş sekmesinin Pano grubunda Yapıştır‘a tıklayın, Özel Yapıştır‘a tıklayın ve sonra da değerler‘e tıklayın.
 4. Formüldeki hücre başvurularının istediğiniz sonucu üretçalıştığını doğrulayın. Gerekirse, aşağıdakileri yaparak başvuru türüne geçin:
  1. Formülü içeren hücreyi seçin.
  2. formül çubuğu düğme görüntüsü içinde, değiştirmek istediğiniz başvuruyu seçin.
  3. Birleşimler arasında geçiş yapmak için F4 tuşuna basın.Bu tablo, başvuruyu içeren formül iki hücre aşağı ve iki hücre sağa kopyalandığında başvuru türünün nasıl güncelulacağını özetler.
Kopyalanan formül için:Bu başvuru için:Böyle değiştirilir:
A1’den iki aşağı hücreye ve sağa kopyalanan formül$A$1 (mutlak sütun ve mutlak satır)$A$1
A$1 (göreli sütun ve mutlak satır)C$1
$A1 (mutlak sütun ve göreli satır)$A3
A1 (göreli sütun ve göreli satır)C3

Not: dolgu tutamacı Şeritte grafik seçimi kullanarak formülleri bitişik hücrelere de kopyalayabilirsiniz. Formüldeki hücre başvurularının, adım 4 ‘ te istediğiniz sonucu üretmediğini doğruladıktan sonra, kopyalanan formülün bulunduğu hücreyi seçin ve doldurma tutamacını doldurmak istediğiniz aralığın üzerine sürükleyin.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğuuzmanlarına sorabilir veya Yanıt topluluğu içinden destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap