Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Geçen zamanı hesaplama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Geçen zamanı hesaplama

Bir saati başka bir saati çıkararak geçen zamanı hesapabilirsiniz. Önce bir hücreye başlangıç saati, diğer hücreye de bitiş saati koyma. Am veya PM’den önceki saat, dakika ve boşluk da içinde olmak üzere tam zamanlı olarak yazmayı unutmayın. Şöyle yapılır:

1. Başlangıç saati ve bitiş saati yazın.

Başlangıç tarihi/saati 07:15, Bitiş tarihi/saati 16:30

Bu örnekte, başlangıç saati D80 hücresinde ve bitiş saati de E80 hücresindedir. Am veya PM’den önce saati, dakikayı ve bir boşluk da yazmayı unutmayın.

2. s:dd AM/PM biçimini ayarlayın.

Hücreleri biçimlendir iletişim kutusu, Özel komut, s:dd AM/PM türü

Her iki tarihi de seçin ve CTRL + 1 (veya Mac’ MAC Command düğmesi simgesinin resmi + 1 tuşlarına) basın. Önceden ayarlanmış değilse, özel > s:dd AM/PM’yiseçmeye emin olun.

3. İki kez çıkarma.

=E80-D80 ve sonuç: 09:15

Başka bir hücrede, başlangıç saati hücresi bitiş saati hücresinden çıkarma.

4. s:dd biçimini ayarlayın.

Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusu, Özel komut, s:dd türü

CTRL + 1 (veya Mac bilgisayarda MAC Command düğmesi simgesinin resmi + 1) tuşlarına basın. Sonucun AM > PM hariç tutulacak şekilde özel s:dd olarak seçmesi.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap