Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Hatalarla ilgilenme – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Hatalarla ilgilenme

  • Hata değerleri içeren bir aralığın toplamını almaExcel ‘deki topla işlevi, #VALUE gibi bir hata değeri içeren bir aralığı toplamayı denediğinizde çalışmaz! veya #N/A. Bu örnekte, hata içeren veri adlı bir aralıktaki değerleri toplama yöntemi gösterilmektedir:Hatalarla ilgilenmek için dizileri kullanın. Örneğin, = topla (Eğer (EHATALıYSA (veri), "", veri), #VALUE gibi hatalar içerse de, veri olarak adlandırılan aralığı toplar! veya #NA!.
  • =TOPLA(EĞER(EHATALIYSA(Veri),””,Veri))Formül, özgün değerler eksi hata değerlerini içeren yeni bir dizi oluşturur. İçteki işlevlerden başlayıp dışarı doğru ilerlediğimizde, EHATALIYSA işlevi hücre aralığındaki (Veri) hataları arar. EĞER işlevi, belirttiğiniz koşul DOĞRU olduğunda belirli bir değer, YANLIŞ olduğundan başka bir değer döndürür. Bu örnekte, tüm hata değerleri için (bunlar DOĞRU olduğundan) boş dizeler (“”) döndürür ve aralıktaki (Veri) kalan değerler koşula göre YANLIŞ olduğundan (yani hata değerleri içermediğinden), bu değerleri döndürür. Ardından TOPLA işlevi filtre uygulanmış dizinin toplamını hesaplar.
  • Aralıktaki hata değerlerinin sayısını hesaplamaBu örnek, önceki formülün gibidir, ancak bunları filtreleme yerine veri adlı bir aralıktaki hata değerlerinin sayısını verir:=TOPLA(EĞER(EHATALIYSA(Veri),1,0))Bu formül, hata içeren hücrelerin için 1 değerinin ve hata içermeyen hücreler için 0 değerinin bulunduğu bir dizi oluşturur. EĞER işlevinin üçüncü bağımsız değişkenini kaldırarak formülü basitleştirebilir ve aynı sonucu elde edebilirsiniz; şöyle:=TOPLA(EĞER(EHATALIYSA(Veri),1))Bağımsız değişkeni belirtmezseniz, EĞER işlevi hata değeri içermeyen hücreler için YANLIŞ değerini döndürür. Formülü daha da basitleştirebilirsiniz:=TOPLA(EĞER(EHATALIYSA(Veri)*1))Bu uyarlama çalışır çünkü DOĞRU*1=1 ve YANLIŞ*1=0’dır.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap