Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel İki hücre aralığı arasındaki farkların sayısını hesaplama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel İki hücre aralığı arasındaki farkların sayısını hesaplama

Bu dizi formülü Verilerim ve Verilerin adlı iki hücre aralığındaki değerleri karşılaştırır ve ikisi arasındaki farkların sayısını döndürür. İki aralığın içeriği birbirinin aynıysa, formül 0 döndürür. Bu formülü kullanmak için, hücre aralıklarının aynı boyutta ve aynı boyutta olması gerekir. Örneğin, MyData bir 3 satırlık bir aralıktır, verilerin de 5 satır üç sütun olması gerekir:

=TOPLA(EĞER(Verilerim=Verilerin,0,1))

Formül, karşılaştırdığınız aralıklarla aynı boyda yeni bir dizi oluşturur. EĞER işlevi diziyi 0 ve 1 değerleriyle doldurur (eşleşmeyen hücreler için 0 ve birbirinin aynı hücreler için 1). TOPLA işlevi dizideki değerlerin toplamını döndürür.

Formülü şu şekilde basitleştirebilirsiniz:

= TOPLA (1 * (veri<>verileri))

Aralıktaki hata değerlerinin sayısını hesaplayan formül gibi bu formül de DOĞRU*1=1 ve YANLIŞ*1=0 olduğu için çalışır.

Bu dizi formülü Veri adlı tek sütunlu bir aralıktaki en büyük değerin satır numarasını döndürür:

=MİN(EĞER(Veri=MAK(Veri),SATIR(Veri),””))

Eğer işlevi, veri adlı aralığa karşılık gelen yeni bir dizi oluşturur. Karşılık gelen hücre aralıktaki en büyük değeri içeriyorsa, dizi satır numarasını içerir. Aksi takdirde, dizi boş dize (“”) içerir. MIN işlevi ikinci bağımsız değişkeni olarak yeni diziyi kullanır ve verilerdeki en büyük değerin satır numarasına karşılık gelen en küçük değeri döndürür. Veri adlı Aralık aynı değerleri içeriyorsa, formül ilk değerin satırını döndürür.

En büyük değerin gerçek hücre adresini döndürmek istiyorsanız aşağıdaki formülü kullanın:

=ADRES(MİN(EĞER(Veri=MAK(Veri),SATIR(Veri),””)),SÜTUN(Veri))

Örnek çalışma kitabında, veri kümeleri çalışma sayfası arasındaki farklılıklar hakkında benzer örnekler bulacaksınız.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap