Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Excel İki tarih arasında gün sayısı hesaplama – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel İki tarih arasında gün sayısı hesaplama

TARİhLİ işlevini, iki tarih arasındaki farkı hesaplamak için kullanın. Önce bir hücreye başlangıç tarihi, diğer hücreye de bitiş tarihi koyma. Ardından, aşağıdaki gibi bir formül yazın.

Uyarı: Başlangıç_tarihiBitiş_tarihi değerinden sonraysa #SAYI! sonucunu verecektir.

Günlerin farkı

=ETER(D9,E9,"d") sonucu 856

Bu örnekte, başlangıç tarihi D9 hücresinde ve bitiş tarihi de E9 hücresindedir. Formül F9’dadır. “d” iki tarih arasındaki tam gün sayısını verir.

Haftalar içinde fark

=(ETTAFİr(D13,E13,"d")/7) ve sonuç: 122,29

Bu örnekte, başlangıç tarihi D13 hücresinde ve bitiş tarihi de E13’tedir. “d” gün sayısını verir. Ama sonundaki /7’ye dikkat edin. Bu, haftanın 7 günü olduğu için gün sayısını 7’ye böler. Bu sonucun sayı olarak da biçimlendirilmiş olması gerektiğini unutmayın. CTRL + 1 tuşlarına basın. Ardından, Ondalık basamakSayı: 2’ye tıklayın.

Ayların farkı

=ETER(D5,E5,"m") ve sonuç: 28

Bu örnekte, başlangıç tarihi D5 hücresinde ve bitiş tarihi de E5 hücresindedir. Formülde, “m” iki gün arasındaki tam ay sayısını verir.

Yıllardaki fark

=ETER(D2,E2,"y") ve sonuç: 2

Bu örnekte, başlangıç tarihi D2 hücresinde ve bitiş tarihi de E2 hücresindedir. “y”, iki gün arasındaki tam yıl sayısını verir.

Birikimli yıllarda, aylarda ve günlerde yaş hesaplama

Ayrıca yaş veya birinin hizmet zamanlarını da hesapabilirsiniz. Sonuç “2 yıl, 4 ay, 5 gün” gibi bir sonuç olabilir.

1. Toplam yılı bulmak için DATEDIF kullanın.

=ETER(D17,E17,"y") ve sonuç: 2

Bu örnekte, başlangıç tarihi D17 hücresinde ve bitiş tarihi de E17’dedir. Formülde, “y” iki gün arasındaki tam yıl sayısını verir.

2. Ayları bulmak için DATEDIF’i “ym” ile yeniden kullanın.

=ETER(D17,E17,"ym") ve sonuç: 4

Başka bir hücrede, DATEDIF formülünü “ym” parametresiyle kullanın. “ym”, son tam yılı geçmiş kalan ayların sayısını verir.

3. Günleri bulmak için farklı bir formül kullanın.

=ETARİHLİ(D17,E17,"ag") ve sonuç: 5

Şimdi kalan gün sayısını bu bulmamız gerekiyor. Bunu, yukarıda gösterilen farklı bir formül yazarak yapacağız. Bu formül biten ayın ilk gününü (1/5/2016) E17 hücresindeki özgün bitiş tarihinden (6/5/2016) çıkarır. Şöyle yapar: İlk olarak TARİH işlevi 1/5/2016 tarihini oluşturur. Bu tarihi oluşturmak için E17 hücresindeki tarihi ve E17 hücresindeki ayı kullanır. Ardından, 1 sayısı o ayın ilk gününü temsil eder. TARİH işlevinin sonucu 1/5/2016’dır. Sonra, bunu E17 hücresindeki özgün bitiş tarihinden (6/5/2016) çıkarırız. 6/5/2016 eksi 1/5/2016 eşittir 5 gün olur.

Uyarı: DATEDIF “md” bağımsız değişkenlerini kullanmamamız önerilir, çünkü yanlış sonuçlar hesap olabilir.

4. İsteğe bağlı: Üç formülü tek bir formülde birleştirin.

=ETER(D17,E17&"y")&" yıl, "&ETKLİ(D17,E17,"ym")&" ay, "&ETLİ(D17,E17,"aa")&" gün" ve sonuç: 2 yıl, 4 ay, 5 gün

Bu örnekteki gibi, üç hesaplamanın üçünü de tek bir hücreye koyarak hesaplamaları kullanabilirsiniz. Ve, tırnak ve metin kullanın. Yazlanacak daha uzun bir formül, ancak en azından hepsi bir bütün. İpucu: Formüle satır sonları koymak için ALT+ENTER tuşlarına basın. Bu, okumayı kolaylaştırır. Ayrıca, formülün tamamını görmüyorsanız CTRL+SHIFT+U tuşlarına basın.

Örneklerimizi indirin

Bu makaledeki tüm örnekleri içeren bir örnek çalışma kitabı indirebilirsiniz. Bu adımları takip veya kendi formüllerinizi oluşturabilirsiniz.

İndirme tarihi hesaplama örnekleri

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap