Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Sayıları biçimlendirme – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Sayıları biçimlendirme

Çalışma sayfasındaki hücrelere Tarih, para birimi veya kesir gibi sayı biçimleri uygulama. Örneğin, üç aylık bütçenize çalışıyorsanız, para birimi sayı biçimini kullanarak numaranızın parayı göstermesini sağlayabilirsiniz. Veya bir tarih sütununuz varsa, tarihlerin 14 Mart 2012, 14-Mar-12 veya 3/14 olarak görünmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Sayıları biçimlendirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Biçimlendirmeniz gereken sayıların bulunduğu hücreleri seçin.
  2. CTRL + 1 ‘ i seçin.Mac ‘te, Control + 1 veya Command + 1 öğesini seçin.
  3. Görüntülenen pencerede sayı sekmesini seçin ( Web için Office kullanıyorsanız bu adımı atlayın).
  4. Bir Kategori seçin ve ardından sağda belirli biçimlendirme değişikliklerini seçin.birincil ve yabancı anahtar ilişkileri

İpucu: Hücrelerde ##### şeklinde görünen sayılar mı var? Bu muhtemelen hücrenin tüm sayıyı gösterecek kadar geniş olmadığı anlamına gelir. ##### bulunan hücreleri içeren sütunun sağ kenarlığını çift tıklatmayı deneyin. Bu , sütun genişliğini ve satır yüksekliğini sayıya uyacak şekilde değiştirecek. Ayrıca sütunun sağ kenarlığını sürükleyerek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

Numaralarınızı otomatik olarak biçimlendirmeden durdurma

Bazen bir hücreye sayı girerseniz veya başka bir veri kaynağından içeri aktarırsanız, Excel bunları beklediğinizden biçimlendirmiyor. Örneğin, eğik çizgi (/) veya kısa çizgi (-) ile birlikte bir sayı yazarsanız, Excel bir Tarih biçimi uygulayabilir. Bu otomatik sayı biçimlendirmesini, hücrelere metin biçimini uygulayarak kaldırabilirsiniz.

Yapılacaklar:

  1. Excel ‘In otomatik olarak biçimlendirmesini istemediğiniz sayıları içeren hücreleri seçin.
  2. CTRL + 1 ‘ i seçin.Mac ‘te, Control + 1 veya Command + 1 öğesini seçin.
  3. Sayı sekmesinde, Kategori listesindeki metni seçin.Hücreleri Biçimlendir iletişim kutusunda Metin Olarak Kaydet

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğuuzmanlarına sorabilir veya Yanıt topluluğu içinden destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap