Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Tarihi istediğiniz gibi biçimlendirme – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Tarihi istediğiniz gibi biçimlendirme

2/2″gibi bir hücreye metin girdiğinizde, Excel bunun tarih olduğunu varsayar ve bunu Denetim Masası ‘ndaki varsayılan tarih ayarına göre biçimlendirir. Excel bunu “2 Şub”olarak biçimlendirebilir. Denetim Masası ‘ndan Tarih ayarınızı değiştirirseniz, Excel ‘de varsayılan tarih biçimi de buna göre değişir. Varsayılan tarih biçimini beğenmediyseniz, Excel ‘de “Şubat 2, 2012″ veya “2/2/12″gibi başka bir tarih biçimini seçebilirsiniz. Ayrıca, Excel masaüstünüzde kendi özel biçiminizi oluşturabilirsiniz.

Tarih biçimleri listesinden seçme

İzleyeceğiniz adımlar:

 1. Biçimlendirmek istediğiniz hücreleri seçin.
 2. CTRL+1 tuşlarına basın.
 3. Hücreleri Biçimlendir kutusunda Sayı sekmesini tıklatın.
 4. Kategori listesinde Tarih‘e tıklayın.Kategori listesinde Tarih seçme
 5. Tür altında, bir tarih biçimi seçin. Seçtiğiniz biçim, verilerinizdeki ilk tarihle Örnek kutusunda önizleme olarak görünür.Not: Denetim Masası’ndaki bölgesel tarih ve saat ayarlarını değiştirirseniz, yıldız (*) ile başlayan tarih biçimleri değişir. Yıldız olmayan biçimler değişmez.
 6. Bir tarih biçimini başka bir dilin tarihleri nasıl görüntüleyeceği ile kullanmak istiyorsanız, dil ayarını (konum) seçin.

İpucu: Hücrelerde ##### şeklinde görünen sayılar mı var? Hücrede sayının tamamını gösterecek kadar geniş olmayabilir. ##### bulunan hücreleri içeren sütunun sağ kenarlığını çift tıklatmayı deneyin. Böylece sütun, sayı sığacak şekilde yeniden boyutlandırılır. Ayrıca sütunun sağ kenarlığını sürükleyerek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

Özel tarih biçimi oluşturma

Tür kutusunda bulunmayan bir biçim kullanmak isterseniz, kendi biçiminizi oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, istediğinize yakın bir biçimden başlamaktır.

 1. Biçimlendirmek istediğiniz hücreleri seçin.
 2. CTRL+1 tuşlarına basın.
 3. Hücreleri Biçimlendir kutusunda Sayı sekmesini tıklatın.
 4. Kategori listesinde, Tarih‘i tıklatın ve sonra da yazmakistediğiniz tarih biçimini seçin. Bu biçimi aşağıdaki son adımda ayarlayabilirsiniz.

  Kategori listesinde Tarih seçme
 5. Kategori listesine dönün ve özel‘i seçin. Türaltında, önceki adımda seçtiğiniz tarih biçiminin biçim kodunu görürsünüz. Yerleşik tarih biçimi değiştirilemez, öyleyse bu kadar endişelenmeyin. Yaptığınız değişiklikler yalnızca sizin oluşturduğunuz özel biçime uygulanır.
 6. Tür kutusunda, aşağıdaki tabloda yer alan kodu kullanarak istediğiniz değişiklikleri yapın.
Bunu görüntülemek içinBu kodu kullanın
Ayları 1-12 olaraka
Ayları 01-12 olarakaa
Ayları Oca-Ara olarakaaa
Ayları Ocak-Aralık olarakaaaa
Ayları, ayın ilk harfi olarakaaaaa
Günleri 1-31 olarakg
Günleri 01-31 olarakgg
Günleri Paz-Cts olarakggg
Günleri Pazar-Cumartesi olarakgggg
Yılları 00-99 olarakyy
Yılları 1900-9999 olarakyyyy

Saat değerlerini içeren bir biçimi değiştiriyorsanız ve “s” veya “ss” veya “ss” kodundan hemen sonra “m” kullanıyorsanız, Excel ay yerine dakikaları görüntüler.

Tarihleri görüntüleme ipuçları

 • Hemen varsayılan tarih biçimini kullanmak için, tarihi içeren hücreyi tıklatın ve CTRL+SHIFT+# tuşlarına basın.
 • Hücreye tarih biçimlendirmesi uygulandıktan sonra hücrede ##### görüntülenirse, büyük olasılıkla hücre tüm sayıyı görüntülemek için yeterince geniş değildir. ##### bulunan hücreleri içeren sütunun sağ kenarlığını çift tıklatmayı deneyin. Böylece sütun, sayı sığacak şekilde yeniden boyutlandırılır. Ayrıca sütunun sağ kenarlığını sürükleyerek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.
 • Geçerli tarihi çalışma sayfanıza hızlı bir şekilde girmek için boş bir hücreyi seçin, CTRL+ tuşlarına basın; (noktalı virgül) ve gerekirse, ENTER tuşuna basın.
 • Çalışma sayfasını her açışınızda geçerli tarihin güncelleştirileceği veya formülün yeniden hesaplanacağı bir tarih girmek için, boş bir hücreye =BUGÜN() yazıp ENTER tuşuna basın.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğuuzmanlarına sorabilir veya Yanıt topluluğu içinden destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap