Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Temel dizi formüllerini çalıştırma – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Temel dizi formüllerini çalıştırma

Bu bölümde temel dizi formüllerinin örnekleri yer alır.

 • Varolan değerlerden dizi oluşturmaAşağıdaki örnekte, var olan diziden yeni bir dizi oluşturmak için dizi formüllerinin nasıl kullanıldığı açıklanır.ENTER = dizi (3, 6, 10, 10)veya = {10, 20, 30, 40, 50, 60; 70, 80, 90100110120; 130140150160170180}180 yazdıktan sonra, bir sayı dizisi oluştururken, yazdıktan sonra {(açılış küme ayracı) ve} (kapanış küme ayracı) yazdığınızdan emin olun.Ardından, boş bir hücreye = D9 #veya = D9: I11 girin. 3 x 6 hücre dizisi, D9: D11 ‘te gördüğünüz değerlerle aynı değerlerle görüntülenir. # Sign, taşmış Aralık işleciolarak adlandırılır ve bu, yazmak zorunda kalmadan tüm dizi aralığına başvuru yoludur.Var olan bir diziye başvurmak için, sığmayan Aralık işlecini (#) kullanın
 • Varolan değerlerden dizi sabiti oluşturmaBir sığmayan dizi formülünün sonuçlarını alabilir ve bunu bileşen bölümlerine dönüştürebilirsiniz. D9 hücresini seçin ve ardından F2 tuşuna basarak düzenleme moduna geçin. Ardından, hücre başvurularını değerlere dönüştürmek için F9 tuşuna basın; böylece Excel bir dizi sabitine dönüşür. ENTERtuşuna bastığınızda, = D9 #, formül = {10, 20, 30; 40, 50, 60; 70, 80, 90} olmalıdır.
 • Hücre aralığındaki karakterleri saymaAşağıdaki örnekte, bir hücre aralığındaki karakter sayısını sayma gösterilmektedir. Bu, boşluklar içerir.Aralıktaki toplam karakter sayısını sayma ve metin dizeleriyle çalışmaya yönelik diğer diziler= TOPLA (LEN (C9: C13))Bu durumda, Uzunluk işlevi , aralıktaki her hücrede bulunan her bir metin dizesinin uzunluğunu döndürür. TOPLA işlevi bu değerleri birbirine ekler ve sonucu görüntüler (66). Ortalama karakter sayısını almak isterseniz şunları kullanabilirsiniz:= ORTALAMA (LEN (C9: C13))
 • C9 aralığındaki en uzun hücrenin içeriği: C13= INDIS (C9: C13, MATCH (MAX (LEN (C9: C13)), LEN (C9: C13), 0), 1)Bu formülün çalışması için veri aralığının tek bir hücre sütunu içeriyor olması gerekir.İç öğelerden başlayıp dışarı doğru ilerleyerek formüle daha yakından bakalım. Len işlevi , D2: D6 hücre aralığındaki öğelerin her birinin uzunluğunu verir. Max işlevi , D3 hücresindeki en uzun metin dizesine karşılık gelen öğelerin arasındaki en büyük değeri hesaplar.Bu aşamada işler biraz karmaşık hale gelir. Kaçıncı işlevi , hücrenin en uzun metin dizesini içeren uzaklığını (göreli konum) hesaplar. Bunu yapmak için üç bağımsız değişkene gerek duyar: arama değeri, arama dizisi ve eşleştirme türü. KAÇINCI işlevi, belirtilen arama değeri için arama dizisini arar. Bu örnekte, arama değeri en uzun metin dizesidir:MAX (LEN (C9: C13)ve bu dize şu dizide yer alır:LEN (C9: C13)Bu örnekte Match türü bağımsız değişkeni 0 ‘ dır. Eşleştirme türü 1, 0 veya-1 değeri olabilir.
  • 1-Arama değerinden küçük veya eşit olan en büyük değeri döndürür
  • 0-arama değerine tam olarak eşit olan ilk değeri döndürür
  • -1-belirtilen arama değerinden büyük veya buna eşit en küçük değeri döndürür
  • Eşleştirme türünü atlarsanız, Excel bunun 1 olduğunu varsayar.
  Son olarak, indis işlevi bu bağımsız değişkenleri alır: bir dizi ve bu dizi içinde bir satır ve sütun numarası. C9: C13 hücre aralığı, kaçıncı işlevi hücre adresini ve son bağımsız değişkeni (1) değerin dizideki ilk sütundan geldiğini belirtir.En küçük metin dizesinin içeriğini almak isterseniz, yukarıdaki örnekteki Maks.
 • Aralıktaki en küçük n değeri bulmaBu örnekte, hücre aralığındaki üç en küçük değer, B9: B18has: = INT (10, 1) * 100)RANDARRAYhücresindeki örnek verilerin dizisini nasıl bulacağınızı gösterir. RASGELEDIZI bir geçici işlevdir, bu nedenle Excel her hesaplarken rastgele bir dizi rastgele sayı alırsınız.Nth en küçük değerini bulmak için Excel dizi formülü: = küçük (B9 #, dızı (D9))ENTER = küçük (B9 #, Sequence (D9)= küçük (B9: B18, {1; 2; 3})Bu formül, küçük işlevini üç kez değerlendirmek ve B9: B18 hücrelerinde bulunan dizideki en az 3 üyeyi döndürmek için bir dizi sabiti kullanır; burada 3, hücrede D9. Daha fazla değer bulmak için, dızı işlevindeki değeri artırabilir veya sabite daha fazla bağımsız değişken ekleyebilirsiniz. Bu formülle birlikte TOPLA veya ORTALAMA gibi ek işlevler de kullanabilirsiniz. Örneğin:= TOPLA (KÜÇÜK (B9 #, DIZI (D9))= ORTALAMA (KÜÇÜK (B9 #, DIZI (D9))
 • Aralıktaki en büyük n değeri bulmaAralıktaki en büyük değerleri bulmak için, küçük işlevi büyük fonksiyonladeğiştirebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte buna ek olarak SATIR ve DOLAYLI işlevleri de kullanılır.ENTER = büyük (B9 #, Row (dolaylı (“1:3”))) veya = büyük (B9: B18, Row (dolaylı (“1:3”))))))Bu noktada, SATIR ve DOLAYLI işlevleri hakkında biraz bilgi edinmek yararlı olabilir. SATIR işlevini birbirini izleyen bir tamsayılar dizisi oluşturmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, boş bir seçin ve girin:=SATIR(1:10)Formül, 10 ardışık tamsayılar sütunu oluşturur. Olası bir sorunu görmek için, dizi formülünü içeren aralığın üstüne bir satır ekleyin (yani, 1 ‘ den fazla). Excel satır başvurularını ayarlar ve şimdi formül 2 ile 11 arasında tamsayılar oluşturur. Bu sorunu düzeltmek için formüle dolaylı işlevi eklersiniz:=SATIR(DOLAYLI(“1:10”))DOLAYLı işlevi, bağımsız değişkenleri olarak metin dizelerini kullanır (Bu nedenle 1:10 aralığı tırnak işaretleriyle çevrelenmiş olur). Excel satır eklediğinizde veya başka bir yolla dizi formülünü taşıdığınızda metin değerlerini bu değişikliğe göre ayarlamaz. Sonuç olarak, SATIR işlevi her zaman istediğiniz tamsayı dizisini oluşturur. Yalnızca kolayca kullanım yapabilirsiniz:= DIZI (10)Daha önce kullandığınız formülü (= büyük (B9 #, satır (dolaylı (“1:3”))) — iç parantezden başlayarak, dışarı doğru çalışarak inceleyelim: dolaylı işlevi metin değerleri kümesini, bu örnekte 1 ile 3 arası değerleri döndürür. Sırayla satır işlevi üç hücreli bir sütun dizisini oluşturur. BÜYÜK işlevi, B9: B18 hücre aralığındaki değerleri kullanır ve satır işlevinin döndürdüğü her başvuru için bir kez olmak üzere üç kez değerlendirilir. Daha fazla değer bulmak istiyorsanız, dolaylı işlevine daha büyük bir hücre aralığı eklersiniz. Son olarak, küçük örneklerde olduğu gibi bu formülü, topla ve ortalama gibi diğer işlevlerle kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap