Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Excel Yüzde oranıyla çarpma – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Yüzde oranıyla çarpma

Miktarı yüzdeye göre değiştirme

Haftalık yemek harcamanızı% 25 oranında düşürmeniz gerektiğini veya yükseltmek istediğinizi varsayalım. Miktarı hesaplamak için bir formül kullanarak yüzde değerini çıkarın veya bir yüzde ekleyin.

Bu örnekte, B sütununu Şu anda harcanan miktarı içerecek şekilde ayarladık ve C sütunu bu tutarın Azaltılabilecek yüzde değeri Burada, D2 hücresine girebileceğiniz bir formül bulabilirsiniz:

=B2*(1-C2)

Bu formülde, 1% 100 ile eşdeğerdir. Parantez içindeki değerler ilk olarak hesaplanır, böylece C2 değeri 1 ‘ den çıkarılır ve% 75. 56,25, 1 haftası için sonucunu elde etmek üzere B2 ile çarpılır.

D sütunundaki yüzde sonuçları

D2 hücresindeki formülü sütun boyunca kopyalamak için, D2 hücresinin sağ alt köşesindeki küçük yeşil renkli kutuyu çift tıklatın. Tüm diğer hücrelerdeki sonuçları, formülü yeniden yazmadan veya kopyalamadan veya yapıştırarak alırsınız.

Miktarı% 25 oranında büyütmek Için, D2 hücresindeki formülde + işaretini eksi () olarak değiştirin:

=B2*(1+C2)

Ardından, aşağı doğru doldurma tutamacını çift tıklatın.WindowsWeb

Tüm bir sayı sütununu bir yüzde oranıyla çarpma

Yüzde 15 çarpılacağı birkaç sayıdan oluşan, şekildeki biri gibi örnek bir tablo düşünün. Sütunda 100 veya 1.000 veri hücreleri olsa da, Excel bunu birkaç adımda işleyebilir.

A sütunundaki sayılar, A1-A5 hücrelerinde, B1 hücresinde % 15

Şimdi, bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız:

  1. % 15 oranında çarpmak istediğiniz sayıları sütuna girin.
  2. Boş bir hücrede,% 15 (veya 0,15) sayısını girin ve ardından CTRL-C tuşlarına basarak bu sayıyı kopyalayın.
  3. A1: a5 hücre aralığını seçin (sütunda aşağı doğru sürükleyerek).
  4. Hücre seçimini sağ tıklatın ve sonra Özel Yapıştır ‘ı tıklatın ( Özel Yapıştırseçeneğinin yanındaki oka tıklatmayın).Bir hücre kopyalanıp bir hücre sütunu veya satırı seçilerek içinde sağ tıklatıldıktan sonra görünen özel yapıştır komutu
  5. Çarpdeğerler ‘i ve sonra Tamam‘ı tıklatın.Sonuç olarak tüm sayılar% 15 oranında çarpılır.A sütunundaki, % 15 ile çarpılan sayılar
     

İpucu: Bir yüzdeyi çıkarmak için de bir sütunu çarpabilirsiniz. % 15 çıkarmak için, yüzdenin önüne eksi işareti ekleyin ve bu n yüzde olan = 1-n%formülünü kullanarak değeri 1 ‘ den çıkarın. % 15 çıkarmak için formül olarak =% 1-15 kullanın.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap