Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel’de Eğersay işlevi – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel’de Eğersay işlevi

İstatistiksel işlevlerden biri olan EĞERSAY işlevini, bir ölçüte uyan hücre sayısını bulmak için kullanın; örneğin, bir müşteri listesinde bir şehrin kaç kez geçtiğini bulmak için kullanabilirsiniz.

En basit haliyle, EĞERSAY şunu belirtir:

  • =EĞERSAY(Nereye bakmak istiyorsunuz?, Ne aramak istiyorsunuz?)

Örneğin:

  • =EĞERSAY(A2:A5,”Londra”)
  • =EĞERSAY(A2:A5;A4)

EĞERSAY(aralık, ölçüt)

Bağımsız değişken adıAçıklama
Aralık    (gerekli)Saymak istediğiniz hücre grubu. Aralık sayılar, diziler, adlandırılmış aralıklar veya sayı bulunan başvurular içerebilir. Boşluk ve metin değerleri yoksayılır.Bir çalışma sayfasında aralıkları seçmeyi öğrenin.
Ölçüt    (gerekli)Hangi hücrelerin sayılacağını belirleyen bir sayı, ifade, hücre başvurusu veya metin dizesidir.Örneğin, 32 gibi bir sayı, “>32” gibi bir karşılaştırma, B4 gibi bir hücre veya “elmalar” gibi bir sözcük kullanabilirsiniz.EĞERSAY yalnızca tek bir ölçüt kullanır. Birden fazla ölçüt kullanmak isterseniz ÇOKEĞERSAY’ı kullanın.

Örnekler

Bu örnekleri Excel’de kullanmak için verileri aşağıdaki tabloya kopyalayın ve yeni bir çalışma sayfasının A1 hücresine yapıştırın.

VeriVeri
elmalar32
portakallar54
şeftaliler75
elmalar86
FormülAçıklama
=EĞERSAY(A2:A5;”elmalar”)A2 ile A5 arasında yer alan ve elmalar sözcüğünü içeren hücreleri sayar. Sonuç 2’dir.
=EĞERSAY(A2:A5;A4)A2 ile A5 arasındaki şeftali içeren hücreleri sayar (A4 içindeki değer). Sonuç 1’dir.
=EĞERSAY(A2:A5,A2)+EĞERSAY(A2:A5,A3)A2 ile A5 arasındaki hücrelerde elma (A2’deki değer) ve portakalları (A3’teki değer) sayar. Sonuç 3’tür. Bu formülde, ifade başına bir ölçüt olmak üzere birden çok ölçüt belirtmek için EĞERSAY iki kez kullanılır. Ayrıca ÇOKEĞERSAY işlevini de kullanabilirsiniz.
=EĞERSAY(B2:B5;”>55″))B2 ile B5 arasında yer alan ve 55’ten büyük bir değer içeren hücreleri sayar. Sonuç 2’dir.
=EĞERSAY(B2:B5;”<>”&B4)B2 ile B5 arasında yer alan ve değeri 75’e eşit olmayan hücreleri sayar. Ve işareti (&), (<>) karşılaştırma işlecini (eşit değildir) ve B4’teki değeri birleştirerek şu şekilde görünür: =EĞERSAY(B2:B5,”<>75″). Sonuç 3’tür.
=EĞERSAY(B2:B5;”>=32″)-EĞERSAY(B2:B5;”>85″)B2 ile B5 arasında yer alan ve değeri 32’ye eşit (=) veya bundan büyük (>) ya da 85’ten küçük (<) veya buna eşit (=) olan hücreleri sayar. Sonuç 3’tür.
=EĞERSAY(A2:A5,”*”)A2 ile A5 arasında yer alan ve metin içeren hücreleri sayar. Yıldız işareti (*), herhangi bir karakteri eşleştirmek için joker karakter olarak kullanılır. Sonuç 4’tür.
=EĞERSAY(A2:A5,”?????es”)A2 ile A5 arasındaki hücrelerde, tam olarak 7 karakter içeren ve “es” harfleriyle biten hücreleri sayar. Soru işareti (?), tek tek karakterleri eşleştirmek için joker karakter olarak kullanılır. Sonuç 2’dir.

Sık Karşılaşılan Sorunlar

SorunNerede sorun çıktı?
Uzun dizeler için yanlış değer döndürdü.255 karakterden uzun dizeleri eşleştirecek şekilde kullandığınızda EĞERSAY işlevi hatalı değerler verir.255 karakterden uzun dizeleri eşleştirmek için BİRLEŞTİR işlevini veya birleştir işlecini (&) kullanın. Örneğin, =EĞERSAY(A2:A5,”uzun dize”&”başka bir uzun dize”).
Bir değer beklediğiniz halde değer döndürülmedi.Ölçüt bağımsız değişkenini tırnak içine aldığınızdan emin olun.
EĞERSAY formülü başka bir çalışma sayfasına başvurulduğunda #DEĞER! hatası alır.İşlevi içeren formül kapalı bir çalışma kitabındaki hücrelere veya aralığa başvurduğunda bu hata oluşur ve hücreler hesaplanır. Bu özelliğin çalışması için, diğer çalışma kitabının açık olması gerekir.

En iyi yöntemler

Bunu yapınNeden?
EĞERSAY işlevinin metin dizelerindeki büyük ve küçük harfleri yok saydığını unutmayın.Ölçütler büyük/küçük harfe duyarlı değildir. Başka bir deyişle, “elmalar” dizesi de “ELMALAR” dizesi de aynı hücreleri eşleştirir.
Joker karakterler kullanın.Ölçütte soru işareti (?) ve yıldız işareti (*) gibi joker karakterler kullanılabilir. Soru işareti herhangi bir tek karakteri eşleştirir. Yıldız işareti bir dizi karakteri eşleştirir. Gerçek bir soru işaretini veya yıldız işaretini bulmak istiyorsanız, karakterden önce bir tilde işareti (~) koyun.Örneğin, =EĞERSAY(A2:A5,”elma?”) ifadesi, sonunda değişen bir harf bulunan “elma” sözcüğünün her tekrarını sayar.
Verilerinizde hatalı karakterler kullanılmadığından emin olun.Metin değerlerini sayarken, verilerin başında boşluklar, sonunda boşluklar, tutarsız kullanılmış düz ve kıvrımlı tırnak işaretleri veya yazdırılamayan karakterler bulunmadığından emin olun. Bunlar varsa, EĞERSAY beklenmeyen bir değer verebilir.TEMİZ işlevini veya KIRP işlevini kullanmayı deneyin.
Kolaylık açısından, adlandırılmış aralıkları kullanınEĞERYİ, formülde adlandırılmış aralıkları destekler (örneğin, =EĞERSAYI(meyve,”>=32″)-EĞERSAYI(meyve,”>85″). Adlandırılmış aralık geçerli çalışma sayfasında, aynı çalışma kitabının başka bir çalışma sayfasında veya başka bir çalışma kitabında yer alıyor olabilir. Başka bir çalışma kitabına başvurmak için, bu ikinci çalışma kitabının açık olması gerekir.

Not: EĞERSAY işlevi, hücreleri, hücre arka planına veya yazı tipi rengine göre saymaz. Ancak Excel, Microsoft Visual Basic for Applications (VBA) işlemlerini kullanarak hücreler üzerinde arka plan veya yazı tipi rengine göre çalışan Kullanıcı Tanımlı İşlevleri (UDF’ler) destekler. Burada VBA kullanarak belirli bir hücre rengine sahip hücre sayısını sayma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi gösteren bir örnek yer almaktadır.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap