Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 748
Excel’de KAÇINCI işlevi – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel’de KAÇINCI işlevi

KAÇINCI işlevi, belirtilen öğeyi bir hücre aralık içinde arar ve öğenin aralıktaki göreli konumunu döndürür. Örneğin, A1:A3 aralığı 5, 25 ve 38 değerlerini içeriyorsa, aralıktaki ikinci öğe 25 olduğundan =KAÇINCI(25,A1:A3,0) formülü 2 sayısını döndürür

İpucu: Öğenin kendisini değil konumunu bulmanız gereken durumlarda ARA işlevlerinden biri yerine KAÇINCI işlevini kullanın. Örneğin, İNDİS işlevinin satır_num bağımsız değişkenine değer sağlamak için KAÇINCI işlevini kullanabilirsiniz.

Söz dizimi

KAÇINCI(aranan_değer; aranan_dizi; [eşleştir_tür])

KAÇINCI işlevinin söz diziminde aşağıdaki bağımsız değişkenler bulunur:

 • aranan_değer    Gerekli. aranan_dizi içinde eşleştirmek istediğiniz değer. Örneğin, telefon defterinde numara ararken, aranan değer olarak kişinin adını kullanırsınız, telefon numarası ise bulmak istediğiniz değerdir.

  Aranan_değer bağımsız değişkeni bir değer (sayı, metin ya da mantıksal değer) veya bir sayı, metin ya da mantıksal değere yapılan bir hücre başvurusu olabilir.
 • aranan_dizi    Gerekli. Aramanın yapıldığı hücre aralığı.
 • eşleştir_tür    İsteğe bağlı. -1, 0 veya 1 sayısı. Eşleştir_tür bağımsız değişkeni Excel’in arama_değeri‘ni arama_dizisi içindeki değerlerle nasıl eşleştirdiğini belirtir. Bu bağımsız değişkenin varsayılan değeri 1’dir.

  Aşağıdaki tabloda, işlevin eşleştir_tür bağımsız değişkenindeki ayar temelinde değerleri nasıl bulduğu açıklanır.
Eşleştir_türDavranış
1 veya yokKAÇINCIaranan_değer‘e eşit veya bundan küçük olan en büyük değeri bulur. Aranan_dizi bağımsız değişkenindeki değerlerin artan düzende sıralanması gerekir; örneğin: …-2, -1, 0, 1, 2, …, A-Z, DOĞRU, YANLIŞ.
0KAÇINCIaranan_değer‘e tam olarak eşit olan ilk değeri bulur. Aranan_dizi bağımsız değişkenindeki değerler herhangi bir sırada olabilir.
-1MATCH, bir değerden büyük veya eşit olan en küçük lookup_value. Bağımsız değişkende yer lookup_array azalan düzende yerleştirilmesi gerekir; örneğin: DOĞRU, YANLIŞ, Z-A, … 2, 1, 0, -1, -2, …, gibi.
 • EŞLEV işlevi, değerin kendisini değil, lookup_arrayiçindeki eşleşme değerinin konumunu verir. Örneğin, EŞLEŞTİr(“b”,{“a”,”b”,”c“},0) formülü {“a”,”b”,”c”} içindeki göreli konumu olan 2 döndürür.
 • KAÇINCI işlevi metin değerlerini eşleştirirken büyük-küçük harf ayrımı yapmaz.
 • KAÇINCI eşleşen bir değer bulamazsa #YOK hata değerini verir.
 • Eşleştir_tür 0 ve aranan_değer bir metin dizesi olduğunda, aranan_değer bağımsız değişkeninde soru işareti(?) ve yıldız işareti (*) gibi joker karakterler kullanabilirsiniz. Soru işareti tek bir karakterle eşleşirken yıldız işareti herhangi bir karakter dizisiyle eşleşir. Gerçekten bir soru işareti veya yıldız işareti bulmak istiyorsanız, karakterden önce bir tilde işareti (~) koyun.

Örnek

Aşağıdaki tabloda yer alan örnek verileri kopyalayın ve yeni bir Excel çalışma sayfasının A1 hücresine yapıştırın. Formüllerin sonuçları göstermesi için, bunları seçip F2 tuşuna basın ve sonra Enter tuşuna basın. Gerekirse, tüm verileri görmek için sütun genişliğini ayarlayabilirsiniz.

ÜrünSayı
Muz25
Portakal38
Elma40
Armut41
FormülAçıklamaSonuç
=KAÇINCI(39,B2:B5,1)Tam eşleştirme olmadığından, B2:B5 aralığında aranan değerin altındaki değerin (38) konumunu verir.2
=KAÇINCI(41,B2:B5,0)41 değerinin B2:B5 aralığındaki konumu.4
=KAÇINCI(40,B2:B5,-1)B2:B5 aralığındaki değerler azalan sırada olmadığından hata verir.#YOK

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap