Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel’de kullanılabilir sayı biçimleri – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel’de kullanılabilir sayı biçimleri

Excel’de hücrelerdeki sayıları para birimi, yüzde, ondalık sayı, tarih, telefon numarası veya sosyal güvenlik numarası gibi verilere yönelik olarak biçimlendirebilirsiniz.

Formül çubuğu ve ilgili hücre
 1. Bir hücreyi veya hücre aralığını seçin.
 2. Giriş sekmesindeki açılan menüden Sayı’yı seçin.

  Genel Şu seçeneklerden birini de seçebilirsiniz:
  • CTRL + 1 tuşlarına basın ve Sayı öğesini seçin.
  • Hücre veya hücre aralığına sağ tıklayıp Hücreleri Biçimlendir… ve sonra Sayı’yı seçin.
  • Sayı Ayarları’nın yanındaki iletişim kutusu Hizalama Ayarları başlatıcısını İletişim kutusu başlatıcısı sayı öğesini seçin.
 3. İstediğiniz biçimi seçin.

Sayı biçimleri

Kullanılabilir tüm numara sayı biçimlerini görmek için Giriş sekmesindeki Sayı grubunda yer alan Sayı ifadesinin yanındaki İletişim Kutusu Başlatıcısı’na tıklayın.

Sayı grubundaki iletişim kutusu başlatıcısı
BiçimAçıklama
GenelBir sayı yazdığınızda Excel’in uyguladığı varsayılan sayı biçimi. Genel biçim ile biçimlendirilmiş sayılar, çoğunlukla tam olarak yazdığınız biçimde görüntülenir. Ancak hücre, sayının tamamını gösterebilecek genişlikte değilse, Genel biçimi ondalık sayıları yuvarlar. Genel sayı biçimi ayrıca, büyük sayılar (12 veya daha çok basamaktan oluşan) için bilimsel (üslü) gösterim kullanır.
SayıSayıların genel görüntülenişi için kullanılır. Kullanmak istediğiniz ondalık basamak sayısını, binlik ayırıcı kullanmak isteyip istemediğinizi ve negatif sayıları nasıl görüntülemek istediğinizi belirleyebilirsiniz.
Para birimiGenel para değerleri için kullanılır ve sayılarla varsayılan para birimi simgesini görüntüler. Kullanmak istediğiniz ondalık basamak sayısını, binlik ayırıcı kullanmak isteyip istemediğinizi ve negatif sayıları nasıl görüntülemek istediğinizi belirleyebilirsiniz.
FinansalBu da para değerleri için kullanılır ancak, bir sütundaki para birimi simgelerini ve sayıların ondalık hanelerini hizalar.
TarihTarih ve saat seri numaralarını, belirlediğiniz tür ve yerel ayara (konum) göre tarih değerleri olarak görüntüler. Yıldız işareti (*) ile başlayan tarih biçimleri, Denetim Masası’nda belirlenen bölgesel tarih ve saat ayarlarındaki değişikliklere yanıt verir. Yıldız işareti olmayan biçimler Denetim Masası ayarlarından etkilenmez.
SaatTarih ve saat seri numaralarını, belirlediğiniz tür ve yerel ayara (konum) göre saat değerleri olarak görüntüler. Yıldız işareti (*) ile başlayan saat biçimleri, Denetim Masası’nda belirlenen bölgesel tarih ve saat ayarlarındaki değişikliklere yanıt verir. Yıldız işareti olmayan biçimler Denetim Masası ayarlarından etkilenmez.
YüzdeHücre değerini 100’le çarpar ve sonucu yüzde simgesiyle (%) görüntüler. Kullanmak istediğiniz ondalık basamak sayısını belirleyebilirsiniz.
KesirSayıyı, belirlediğiniz kesir türüne göre kesir olarak görüntüler.
BilimselÜstel notasyonda bir sayı görüntüler; bunun yerine E+n tuşlarına basılır; burada E (Üslü için geçerli olan) önceki sladırı 10 ile n. güçle çarpar. Örneğin, 2 ondalık bilimsel biçim 12345678901 sayısını 10 güçle 10’un 1,23 katı olan 1,23E+10 olarak görüntüler. Kullanmak istediğiniz ondalık basamak sayısını belirleyebilirsiniz.
MetinHücre içeriğini metin olarak kabul eder ve sayı yazdığınızda bile içeriği tam olarak yazdığınız gibi görüntüler.
ÖzelSayıyı; posta kodu, telefon numarası veya Sosyal Güvenlik numarası olarak görüntüler.
ÖzelVar olan bir sayı biçimi kodunun kopyası üzerinde değişiklik yapmanıza olanak verir. Sayı biçimi kodları listesine eklenen özel bir sayı biçimi oluşturmak için bu biçimi kullanın. Excel’in bilgisayarınızda yüklü olan dil sürümüne bağlı olarak, 200 ve 250 arasında özel sayı biçimi ekleyebilirsiniz. Özel biçimler hakkında daha fazla bilgi için bkz. Özel sayı biçimi oluşturma veya silme.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Sorularınızı Excel Teknoloji Topluluğuuzmanlarına sorabilir veya Yanıt topluluğu içinden destek alabilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap