Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel’de Topla işlevi – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel’de Topla işlevi

TOPLA işlevi değerleri ekler. Ayrı değerler, hücre başvuruları, aralıklar veya bunların üçünü birlikte kullanabilirsiniz.

Örneğin:

  • =TOPLA(A2:A10) A2:10 hücrelerinde değerleri ekler.
  • =TOPLA(A2:A10, C2:C10) Hem A2:10 hücrelerinde hem de C2:C10 hücrelerinde yer alan değerleri ekler.

TOPLA(sayı1,[sayı2],…)

Bağımsız değişken adıAçıklama
sayı1   GerekliToplamak istediğiniz ilk sayı. Bu 4 gibi bir sayı, B6 gibi bir hücre başvurusu veya B2:B8 gibi bir hücre aralık olabilir.
sayı2-255   İsteğe bağlıBu, toplamak
Bu bölümde TOPLA işleviyle çalışılan en iyi yöntemler ele alınacaktır. Bunların çoğunu diğer işlevlerle çalışırken de uygulayabilirsiniz.
=1+2 veya =A+B Yöntemi – =1+2+3 veya =A1+B1+C2 ifadelerini girerek tamamen doğru sonuçlar almak mümkün olsa da bu yöntemler bazı nedenlerle hataya eğilimlidir:
Yazım hataları – Şunun gibi daha fazla ve/veya daha büyük veriler girmeye çalıştığınızı düşünün:
=14598,93+65437.90+78496,23
Sonra da girişlerinizin doğru olduğunu doğrulamaya çalıştığınızı düşünelim. Bu değerleri tek tek hücrelere yerleştirmek ve bir TOPLA formülü kullanmak daha kolaydır. Ek olarak bu değerleri hücrelerde biçimlendirebilir, böylece formülde daha okunabilir olmalarını sağlayabilirsiniz.
Değerleri doğrudan formüllere yazmak yerine TOPLA işlevini kullanın.  D5 hücresindeki formül =TOPLA(D2:D4)
Sayı yerine metinlere başvurulduğunda oluşan #DEĞER! hataları
Şunun gibi bir formül kullanırsanız:
=A1+B1+C1 veya =A1+A2+A3
Kötü formül yapısı örneği.  D2 hücresindeki formül: =A2+B2+C2Başvurulan hücrelerde sayısal olmayan (metin) değerleri varsa formülünüz bozulur ve #DEĞER! hatası döndürür. TOPLA işlevi metin değerlerini yok sayar ve size yalnızca sayısal değerlerin toplamını verir.
Doğru formül yapısı.  =A2+B2+C2 yerine D2 hücresindeki formül şu şekildedir: =TOPLA(A2:C2)
Satır veya sütun silme nedeniyle oluşan #BAŞV! hatası
Bir sütunun silinmesi nedeniyle oluşan #BAŞV! hatası.  Formül =A2+#BAŞV!+B2 olarak değiştirildiBir satır veya sütun silerseniz formül, silinen satırı hariç tutacak şekilde güncelleştirilmez ve bir #BAŞV! hatası döndürür, ancak TOPLA işlevi otomatik olarak güncelleştirilir.
TOPLA işlevi eklenen veya silinen hücre satır ve sütunlara göre otomatik olarak ayarlanır
Formüller satır veya sütun eklendiğinde başvuruları güncelleştirmez
Satır eklerseniz =A+B+C formülleri güncelleştirilmezBir satır veya sütun eklerseniz formül, eklenen satırı içerecek şekilde güncelleştirilmez, ancak TOPLA işlevi otomatik olarak güncelleştirilir (formülde başvurulan aralığın dışında olmadığınız sürece). Bu, özellikle formülün güncelleştirilmesini bekliyorsanız ancak formül güncelleştirilmiyorsa önemlidir. Bu durumda fark edemeyebileceğiniz eksik sonuçlar ortaya çıkabilir.
Bir sütun eklendiğinde =TOPLA(A2:C2) formülünden =TOPLA(A2:D2) formülüne kadar otomatik olarak genişleyen bir TOPLA formülünün gösterildiği örnek
Tek tek Hücre Başvuruları ve Aralıkları olan TOPLA işlevi karşılaştırılması
Şunun gibi bir formül kullanırsanız:
=TOPLA(A1,A2,A3,B1,B2,B3)
Aynı nedenlerle başvurulan aralıkta satır eklerken veya silerken aynı derece hata yapma ihtimaliniz olur. Şunun gibi tek tek aralıklar kullanmak çok daha iyidir:
=TOPLA(A1:A3,B1:B3)
Bu işlev satır eklediğinizde veya sildiğinizde değerleri güncelleştirir.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap