Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Excel Satırları otomatik olarak numaralandırma – Yardım Destek
Microsoft Microsoft Excel

Excel Satırları otomatik olarak numaralandırma

Diğer Microsoft Office programlarından farklı olarak, Excel’de verileri otomatik olarak numaralandırmak için bir düğme bulunmaz. Ancak, dolgu tutamacı öğesini sürükleyip bir sütunu sayı serisiyle doldurarak veya SATIR işlevini kullanarak veri satırlarına sıralı numaralar ekleyebilirsiniz.

Ne yapmak istiyorsunuz?

Sütunu sayı serisiyle doldurma

 1. Doldurmak istediğiniz aralıktaki ilk hücreyi seçin.
 2. Seri için başlangıç değerini yazın.
 3. Düzen oluşturmak üzere bir sonraki hücreye bir değer yazın.İpucu: Örneğin, 1, 2, 3, 4, 5… serisini kullanmak istiyorsanız, ilk iki hücreye 1 ve 2 yazın. Öte yandan 2, 4, 6, 8… serisini istiyorsanız 2 ve 4 yazın.
 4. Başlangıç değerlerini içeren hücreleri seçin.Not: Excel 2013 ve sonraki sayfalarında, veri içeren birden çok hücreyi seçerek Hızlı Çözümleme düğmesi varsayılan olarak görüntülenir. Bu yordamı tamamlamak için düğmeyi yoksayabilirsiniz.
 5. Boş dolgu tutamacı Dolgu tutamacı , doldurmak istediğiniz aralık boyunca sürükleyin.Not: Doldurma tutamacını her hücrenin üzerinden sürükledikçe, Excel değerin önizlemesini görüntüler. Farklı bir model uygulamak isterseniz, doldurma tutamacını sürüklerken sağ tıklatma düğmesini basılı tutun ve düzeni seçin.Artan sırada doldurmak için aşağı veya sağa sürükleyin. Azalan sırada doldurmak için yukarı veya sola sürükleyin.İpucu: Doldurma tutamacını görmüyorsanız, önce bunu görüntülemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme bağlantısına bakın.Not: Bu numaralar, satır eklediğinizde, taşıdığınızda veya kaldırdığınızda otomatik olarak güncelleştirilmez. Doğru sıradaki iki numarayı seçip sonra da doldurma tutamacını numaralandırılmış aralığın sonuna kadar sürükleyerek sıralı numaralandırmayı el ile güncelleştirebilirsiniz.

Satırları numaralandırmak için SATIR işlevini kullanma

 1. Numaralandırmak istediğiniz aralığın ilk hücresine =SATIR(A1) yazın.SATIR işlevi, başvuruda bulunduğunuz satırın numarasını döndürür. Örneğin, =SATIR(A1) işlevi 1 numarayı döndürür.
 2. dolgu tutamacı Dolgu tutamacı öğesini, doldurmak istediğiniz aralık boyunca sürükleyin.İpucu: Doldurma tutamacını görmüyorsanız, önce bunu görüntülemeniz gerekebilir. Daha fazla bilgi için Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme bağlantısına bakın.
 • Bu numaralar, verilerinizle birlikte bunları sıraladığınızda güncelleştirilir. Satır eklediğinizde, taşıdığınızda veya sildiğinizde sıra kesintiye uğrayabilir. Doğru sıradaki iki numarayı seçip sonra da doldurma tutamacını numaralandırılmış aralığın sonuna kadar sürükleyerek numaralandırmayı el ile güncelleştirebilirsiniz.
 • ROW işlevini kullanıyorsanız ve yeni veri satırları eklerken sayıların otomatik olarak eklenmelerini istiyorsanız, bu veri aralığını Excel tablosuna dönüştürebilirsiniz. Tablonun sonuna eklenen tüm satırlar sırayla numaralandı. Daha fazla bilgi için bkz. Çalışma sayfasında Excel tablosu oluşturma veya silme.

Belirli bir sırada numara kodları, örneğin satın alma siparişi numaraları girmek için, SATIR işlevini METNEÇEVİR işleviyle birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, numaralandırılmış listeyi 000-001 ile başlatmak için, numaralandırmak istediğiniz aralığın ilk hücresine =METNEÇEVİR(SATIR(A1),”000-000″) girer ve ardından doldurma tutamacını aralığın sonuna kadar sürüklersiniz.

Doldurma tutamacını gösterme veya gizleme

Varsayılan dolgu tutamacı Dolgu tutamacı olarak görüntülenir, ancak bu ayarı açmak veya kapatmak da gerekir.

 1. Excel 2010 ve sonraki bir sonlarda, Dosya sekmesine tıklayın ve sonra da Seçenekler’e tıklayın.Excel 2007’de, Microsoft Office Düğmesi’ne Office düğmesi resmi Excel Seçenekleri’ne tıklayın.
 2. Doldurma tutamacını göstermek veya gizlemek için, Gelişmiş kategorisindeki Düzenleme seçenekleri‘nin altında Doldurma tutamağını ve hücre sürükleyip bırakmayı etkinleştir onay kutusunu seçin veya temizleyin.

Not: Doldurma tutamacını sürüklerken mevcut verilerin üzerine yazılmasını önlemeye yardımcı olmak için Hücrelerin üzerine yazmadan önce uyar onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Excel’in hücrelerin üzerine yazma hakkında bir ileti görüntülemesini istemiyorsanız, bu onay kutusunu temizleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap