menu
DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevi
372
okunma
Sözdizimi: DEVRİK_DÖNÜŞÜM(dizi)

DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevi

Bazen hücreleri birbirine geçirmeniz veya döndürmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için kopyalamayı, yapıştırmayı veya Sırayı Değiştir seçeneğini kullanabilirsiniz. Ama bu durumda yinelenen veriler oluşturulur. Bunu istemiyorsanız, DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevini kullanarak bir formül yazabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki resimde yer alan =DEVRİK.DÖNÜŞÜM(A1:B4) formülü A1 ile B4 arasındaki hücreleri alır ve bunları yatay olarak yerleştirir.

Özgün hücreler yukarıda, DEVRİK_DÖNÜŞÜM'ün kullanıldığı hücreler aşağıda

Not:  Microsoft 365'in geçerli bir sürümünüz varsa, formülü çıkış aralığının sol üst hücresine giriş ve formülü dinamik dizi formülü olarak onaylamak için ENTER tuşuna basın. Aksi takdirde, öncelikle çıkış aralığı seçilip çıkış aralığının sol üst hücresine formül girilerek ve sonra bunu doğrulamak için Ctrl+Shift+Enter tuşlarına basılarak formülün bir eski dizi formülü olarak girilmesi gerekir. Excel sizin için formülün başına ve sonuna küme ayraçları ekler. Dizi formülleri hakkında daha fazla bilgi için bkz. Dizi formülleriyle ilgili yönergeler ve örnekler.

İlk olarak bazı boş hücreler seçin. İlk hücre kümesiyle aynı sayıda ancak diğer yönde hücreler seçmeye dikkat edin. Örneğin, burada dikey olarak yerleştirilmiş 8 hücre vardır:

A1:B4 arasındaki hücreler

Dolayısıyla, sekiz yatay hücre seçmemiz gerekir; şöyle:

A6:D7 hücreleri seçili

Yeni, sırası değiştirilmiş hücreler buraya getirilecektir.

Şu boş hücreler hala seçili durumdayken, şunu yazın: =DEVRİK.DÖNÜŞÜM(

Excel şöyle görünür:

=DEVRİK_DÖNÜŞÜM(

Formülü yazmaya başlamış olsak da sekiz hücrenin hala seçili olduğuna dikkat edin.

Şimdi, sırasını değiştirmek istediğiniz hücre aralığını yazın. Bu örnekte, A1 ile B4 arasındaki hücrelerin sırasını değiştirmek istiyoruz. Dolayısıyla bu örneğin formülü şöyle olabilir: =DEVRİK.DÖNÜŞÜM(A1:B4) -- ama daha ENTER tuşuna basmayın! Yalnızca yazmayı bırakın ve bir sonraki adıma geçin.

Excel şöyle görünür:

=DEVRİK_DÖNÜŞÜM(A1:B4)

Şimdi CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basın. Neden? DE_DÖNÜŞÜM işlevi yalnızca dizi formülleri içinde kullanıldık ve dizi formülünü böyle bitirebilirsiniz. Kısaca dizi formülü, birden fazla hücreye uygulanan bir formüldir. 1. adımda birden çok hücre seçtiğiniz için (seçtiniz mi?), formül birden çok hücreye uygulanır. CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basılarak elde edilen sonuç şöyledir:

A1:B4 hücrelerinin A6:D7 hücrelerine devrik dönüşümünü yapan formülün sonucu

Aralığı kendiniz yazmanız gerekmez. =DEVRİK.DÖNÜŞÜM( yazdıktan sonra, farenizi kullanarak aralığı seçebilirsiniz. Yalnızca tıklayıp hücrenin başından sonuna kadar sürüklemeniz yeterli olur. Ama unutmayın: Bitirdiğinizde tek başına ENTER tuşuna değil CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basın.

Metin ve hücre biçimlendirmesinin de sırasının değiştirilmesi gerekiyor mu? Kopyalamayı, yapıştırmayı veya Sırayı Değiştir seçeneğini kullanmayı deneyin. Ama bunun yinelenen veriler oluşturduğunu da unutmayın. Yani, özgün hücreleriniz değişirse kopyaları güncelleştirilmez.

Dizi formülleri hakkında öğrenilecek başka şeyler de var. Dizi formülü oluşturun veya ayrıntılı yönergeleri ve bunların örneklerini burada okuyabilirsiniz.

DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevi dikey bir hücre aralığını yatay aralığa (veya tersine) dönüştürür. DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevi, kaynak aralık satırlarla aynı sayıda sütunu ve sütunlarla aynı sayıda satırı olan bir aralığa dizi formülü olarak girilmelidir. DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevini, çalışma sayfasındaki bir dizi veya aralığın dikey ve yatay yönlendirmesini değiştirmek için kullanın.

DEVRİK_DÖNÜŞÜM(dizi)

DEVRİK_DÖNÜŞÜM işlevi söz diziminde aşağıdaki bağımsız değişken bulunur:

dizi Gerekli. Çalışma sayfasındaki sırayı değiştirmesini istediğiniz dizi veya hücre aralığıdır. Bir dizinin dönüşüm dönüşümleri, dizinin ilk satırı yeni dizinin ilk sütunu, dizinin ikinci satırı yeni dizinin ikinci sütunu gibi kullanılarak oluşturulur. Dizi formülü girme hakkında emin değilsanız, bkz. Dizi formülü oluşturma.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://dipnotlar.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları