menu
Dinamik dizi formülleri ve taşan dizi davranışı
317
okunma
Dizi formüllerin dinamik Excel dizi formüllerin nasıl davranacağını öğrenin.

Dinamik dizi formülleri ve taşan dizi davranışı

Excel dizi olarak da bilinen bir dizi değeri geri alan formüller, bu değerleri komşu hücrelere döndürür. Bu davranış, taşma olarak adlandırılır.

Değişken boyutuna sahip diziler getiren formüller dinamik dizi formülleri olarak adlandırılan bu formüllerdir. Şu anda başarıyla taşan diziler döndüren formüller, taşan dizi formülleri olarak adlandırılır.  

Aşağıda, bu tür formülleri anlamanıza ve kullanmanıza yardımcı olacak bazı notlar ve bunların nasıl olduğu takiptedir. 

Not: Eski dizi formülleri olarak bilinen eski dizi formülleri, her zaman sabit boyutlu bir sonuç verir; her zaman aynı sayıda hücreye taşarlar. Bu konuda açıklanan taşma davranışı eski dizi formülleri için geçerli değildir.

Taşma, formülün birden çok değere neden olduğu ve bu değerlerin komşu hücrelere yerleştiril olduğu anlamına gelir. Örneğin, =SORT(D2:D11,1,-1) formülü azalan düzende sıralar ve 10 satır uzunluğunda buna karşılık gelen diziyi döndürür. Ancak bu durumda formülü yalnızca sol üst hücreye veya F2 hücresine girmeniz gerekir; formül otomatik olarak F11 hücresine taşacaktır.

D2:D11 hücrelerinde değerleri =SORT(D2:D11,1,-1) ile sırala

Formülü onaylamak için Enter tuşuna bas Excel, çıkış aralığını sizin için dinamik olarak boyutuna gelir ve sonuçları bu aralık içindeki her hücreye yer verir.

Bir veri listesi üzerinde eylemde kullanmak için dinamik bir dizi formülü yazıyorsanız, bunu bir Excel tablosuna yer olması ve ardından verilere başvurmak için yapılandırılmış başvurular kullanmak yararlı olabilir. Çünkü, yapılandırılmış başvurular satırlar tabloya eklendik veya kaldırıldıklarında otomatik olarak ayarlanır.

Taşan dizi formülleri kendi tablolarında Excel, bu nedenle bunları Tablo'nın dışındaki bir kılavuza koyabilirsiniz. Tablolar en çok bağımsız veri satırlarını ve sütunlarını tutmak için kullanılır.

Bir spilled dizi formülü girdiktan sonra, taşma alanı içinde herhangi bir hücreyi Excel aralığın etrafına vurgulu bir kenarlık yer verir. Alanı dışından bir hücreyi seçerek kenarlık kaybolur.

Çıkış aralığının mavi kenarlıkla vurgulu olduğu dizi formülü

Taşma alanında yalnızca ilk hücre düzenlenebilir. Taşma alanında başka bir hücre seçersiniz, formül formül çubuğunda görünür, ancak metin "hayalettir" ve değiştirilemez. Formülü güncelleştirmeniz gerekirse, dizi aralığında sol üst hücreyi seçmeniz ve gereken şekilde değiştirmeniz gerekir; ardından Enter tuşuna bassanız Excel taşma alanı geri kalanını sizin için otomatik olarak güncelleştirecek.

Dizi aralığındaki ilk hücre değil, yani düzenlenemez anlamına gelen hayalet dizi formülünü resmi

Formül çakışması - Çıkış aralığını engelleyen bir şey varsa dizi formülleri giriyamaz. ve böyle bir durumda, Excel bir engelleme #SPILL! hatası döndürür. Engeli kaldırırsanız, formül beklendiği gibi taşacaktır. Aşağıdaki örnekte, formülün çıkış aralığı verilerle başka bir aralıkla çakışır ve taşlanamay olduğunu belirten değerlere sahip, noktalı bir kenarlık kesişen hücreyle gösterilir. Engelleme verilerini kaldırın veya başka bir yere kopyalayın; formül beklendiği gibi taşacak.

Bir #SPILL! hatasını gösterir.

CTRL+SHIFT+ENTER (CSE) ile girilen eski dizi formülleri, geriye dönük uyumluluk nedenlerinden dolayı hala desteklese de artık kullanılmaları gerekir. Like you can like, you can convert legacy array formulas to dynamic array formulas bylocating the first cell in the array range, copy the text of the formula, delete the entire range of the legacy array, and then yeniden enter the top left cell. Eski dizi formüllerini dinamik dizi formüllere yükseltmeden önce, ikisi arasındaki bazı hesaplama farklarınıbiliyor olması gerekir.

Excel, çalışma kitapları arasındaki dinamik dizilere yönelik olarak sınırlı destek sunar ve bu senaryo yalnızca her iki çalışma kitabının da açık olması durumunda desteklenir. Kaynak çalışma kitabını kapatırsanız bağlantılı tüm dinamik dizi formülleri yenilendiğinde #BAŞV! hatası döndürür.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://dipnotlar.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları