Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs/wp-content/plugins/C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-content\plugins\redux-framework\redux-core\extendify-sdk/languages/extendify-sdk-tr_TR.mo) is not within the allowed path(s): (C:/Inetpub/vhosts/dipnotlar.net\;C:\Windows\Temp\) in C:\inetpub\vhosts\dipnotlar.net\httpdocs\wp-includes\l10n.php on line 741
Sanal Pos Nedir, Nasıl Kullanılır? Sanal Pos Nasıl Alınır, Nasıl Kurulur? – Yardım Destek
E-Ticaret

Sanal Pos Nedir, Nasıl Kullanılır? Sanal Pos Nasıl Alınır, Nasıl Kurulur?

Sanal pos, mağazadan yapılan alışverişlerde kart ile ödeme yapıldığı zaman kullanılan ve POS adı verilen cihazların internet üzerinden kullanım çeşidine POS-VPOS veya sanal pos adı verilir. Sanal POS mantığına bakıldığında mağazada kardı cihaza okutulduğu zaman işlem nasıl gerçekleşiyorsa, online olarak yani internet üzerinden girilmiş olan bilgilerin de kredi ve banka kuruluşundaki hesabından almış olduğu hizmetin ve ürünün bedeli olan para miktarının satıcı kişinin bankasındaki hesabına geçirilmesi olayına dayanır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Sanal POS, internet üzerinden alışverişlerde ya da herhangi bir işlem gerçekleştirirken kullanılan bir terim olup, yakın çağda mağaza alışverişinden çok online olarak alışverişler yapıldığı için çoğu zaman kullanılan bir sistem olarak bilinir. 

Sanal POS Nasıl Alınır ve Nasıl Kurulur?

 Sanal POS, internet üzerinden satışı yapılan ve yapılmış olan her türlü web sitesinde kullanılan bir sistemdir. Bu işlem kolay, zahmetsiz, az zaman gerektiren ve güvenli bir alışveriş sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. İnternet üzerindeki hizmeti ya da bedeli satmak için bu işlem kullanılabilir. Bunun yanı sıra herhangi bir kurulu şirket yoksa bu sistemi kullanmak mümkün değildir.

 Sanal POS yerine iyzico ve Paypal gibi hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Sanal POS alınabileceği yerler ise tüm bankalar olarak bilinir. Her türlü banka bu işlem için kolayca erişim sağlar. En bilinenleri ise Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti BBVA, Ziraat Bankası, Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası olarak bilinir. 

 Bu sistemi sağlayan bankalar, işlem için gerekli olan tüm güvenlik önlemini alırlar. Bu önlemler zorunlu tutulur. Denetim yapılmadan sanal POS kullanımına izin verilmemektedir. Bunun kullanımı herhangi bir risk teşkil etmez. Kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise yazılımı güncel tutmak, güvenilen sitelerden alışveriş yapmak gibi durumlardır.

Yazar hakkında

Yüksel Güneş

Yorum Yap