menu
Meta, evrensel dil çevirisi için yapay zeka destekli sistem geliştiriyor
265
okunma
Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın çatı şirketi Meta, firmanın metaverse planlarına hizmet edeceğini düşündüğü yeni bir projeyi duyurdu.

Meta, evrensel dil çevirisi için yapay zeka destekli sistem geliştiriyor

Feysbuk, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, firmanın metaverse planlarına hizmet edeceğini düşündüğü yeni bir projeyi duyurdu. Şirket, dünyadaki tüm insanların birbirleriyle yazışma kurmalarına olanak tanıyacak ve bu sayede dijital kainatta etkileşimi kolaylaştıracak suni zeka tabanlı üniversal konuşma tercüme sistemi üstünde çalışıyor.

Tercüme sistemleri için veri kıtlığı kıymetli mesele

Meta, sergileyecekleri suni zeka dayanaklı çeviriye yönelik uzun vadeli iki değişik yaklaşımı deklare etti. Şirket birinci olarak No Language Left Behind adını verdiği sistemle daha azca eğitim örneği kullanarak lisanı çevirmeyi öğrenebilen suni zeka modelleri oluşturacak. Temel olarak bu sistem, pek yaygın olmayan lisanlar için geliştirilecek. İkinci sistem olan Universal Speech Translator ile Meta, konuşmayı bir lisandan başkasına gerçek vakitli olarak çevirmeye odaklanacak.

Şirket, bu iki sistemi geliştirirken karşılaşacakları üç değişik zorluktan da bahsetti. Bahsedilen zorluklardan birincisi tüm lisanları birbiri ortasında çevirecek makine çevirisi(MT) için yetersiz veri kümesinin olması olarak gösteriliyor. Diğeri güçlük ise sistemler daha çok lisanla büyüdükçe ortaya çıkan modelleme zorlukları olacak. Meta ayrıyeten neticeleri kıymetlendirmek ve geliştirmek için yeni yollar bulmaları icap ettiğini söylüyor.

Meta blog gönderisinde: “Metin çevirileri için MT sistemleri, tipik olarak, açıklamalı bilgilerin milyonlarca cümlesinden öğrenmeye dayanır. Bu yüzden, yüksek kaliteli tercüme yapabilen MT sistemleri, bir tek web’e hakim olan birkaç dil için geliştirilmiştir. Diğeri lisanlara genişlemek, seyrek web varlığına haiz lisanlardan eğitim örnekleri edinmenin ve kullanmanın yollarını bulmak manasına gelir.” sözleri yer aldı.

Bahsedilen iki sitemi de hayata geçirip daha kapsayıcı ve temaslı bir dünya hedefleyen Meta, dijital ve fizikî dünyaları meta veri tabanında bir ortaya getirerek insanların komşularıyla muhabbet etmeleri suretiyle asla tanımadıkları beşerlerle kolaylıkla etkileşime girebileceklerini belirtiyor.

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!

Yorumlar

https://dipnotlar.net/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!

Facebook Yorumları

Disqus Yorumları